Miért fontos az üvegek és tokok hőátbocsátási értéke?
Az ablakok és ajtók hőszigetelésének egyik legfontosabb mérőszáma a hőátbocsátási tényező, amelyet U-érték (vagy W/m²K) jelöl. Az U-érték azt mutatja meg, hogy mekkora hőveszteség keletkezik az üveg- vagy ablakelem felületén. Minél alacsonyabb ez az érték, annál jobb az adott ablak hőszigetelő képessége.
1. Mi az az U-érték, és mit jelent a W/m²K jelölés?
Az U-érték mértékegysége a W/m²K (watt per négyzetméter-kelvin), amely azt mutatja meg, hogy egy adott hőmérséklet-különbség mellett mennyi hő halad át egy négyzetméternyi felületen. A következő példával lehet ezt a legjobban szemléltetni:
- Alacsonyabb U-érték: Jobb hőszigetelés, kevesebb hő távozik az ablakon keresztül, ezáltal az ablak energiahatékonyabb és hozzájárul a fűtési költségek csökkentéséhez.
- Magasabb U-érték: Gyengébb hőszigetelés, több hő távozik az ablakon keresztül, ami növelheti az energiafogyasztást.
2. Az üvegezés U-értéke (Uw value of window vagyis az ablak U-értéke)
Az ablakok üvegezésére vonatkozó U-értékek meghatározóak, mivel az üvegen keresztül történik a legtöbb hőátadás. A modern, több rétegű üvegek, például a dupla vagy tripla üvegezés, és az olyan hőszigetelő megoldások, mint a low-e bevonat és az argongáztöltet, jelentősen csökkenthetik az üvegezés U-értékét. Például:
- Két rétegű üveg argongázzal: Az ilyen üvegezés U-értéke általában 1,0-1,2 W/m²K körül mozog.
- Három rétegű üveg argongázzal: Ennél az üvegezésnél az U-érték akár 0,6-0,8 W/m²K érték alá is csökkenhet, ami kiváló hőszigetelést biztosít.
3. A tokok U-értéke (Uf > value of frame azaz a keret U-értéke)
Az ablakok és ajtók hőszigetelésének javításában a keretek (tokok) U-értéke is lényeges. A modern műanyag ablakkereteket általában többkamrás technológiával gyártják, ami növeli a hőszigetelést. A tokok U-értéke nem mindig olyan alacsony, mint az üvegé, de a többkamrás szerkezet és a megfelelő szigetelőanyagok alkalmazásával hatékony szigetelést érhetünk el. Példák:
- Standard műanyag tok: Az ilyen tokok U-értéke gyakran 1,3-1,5 W/m²K körül van, azonban a jobb minőségű, többkamrás tokok esetében ez az érték tovább csökkenthető.
- Magasabb minőségű műanyag tokok extra szigeteléssel: Az ilyen tokok U-értéke akár 1,0 W/m²K vagy annál alacsonyabb is lehet.
4. Az egész ablakra vonatkozó U-érték (Uw-érték)
Fontos tudni, hogy az egyes alkotóelemek (üveg és tok) U-értéke mellett létezik az úgynevezett Uw-érték (window U-value), amely az egész ablakra vonatkozó hőátbocsátási tényezőt jelöli. Az Uw-érték figyelembe veszi az üveg és a tok együttes hőszigetelési tulajdonságait, és fontos iránymutató az ablak teljesítményének megítéléséhez.
Miért válasszunk alacsony U-értékű ablakokat?
- Energiatakarékosság: Az alacsony U-értékű ablakok kevesebb energiát igényelnek a fűtéshez vagy hűtéshez, ami csökkenti a rezsiköltségeket.
- Kényelmesebb belső klíma: Az alacsonyabb U-értékű ablakokkal a hidegebb napokon is melegebb hőmérsékletet tarthatunk fenn a helyiségekben, míg nyáron kevésbé melegednek fel az ablak környéki területek.
- Környezetbarát megoldás: Az energiafogyasztás csökkentésével kisebb lesz a szénlábnyomunk, és fenntarthatóbbá tesszük otthonunkat.
Ez a bejegyzés segíthet az ügyfeleknek megérteni, hogy miért fontos figyelni az ablakok U-értékére, és hogyan járulhat hozzá ez a tulajdonság egy energiahatékony, kényelmes otthon kialakításához.
Hol találhat minőségi, alacsony U-értékű ablakokat?
Ha Ön is olyan nyílászárókat keres, amelyek megfelelnek a legszigorúbb hőszigetelési követelményeknek, látogasson el a www.ablak-ajtoonline.hu weboldalra! Itt széles választékban talál modern, alacsony U-értékű ablakokat és ajtókat, amelyek segítenek az energiatakarékosságban és a kényelmes otthon kialakításában.